Automatyczna kopia zapasowa bloga

Czy kiedykolwiek straciłaś zawartość swojego bloga, wszystkie wpisy, media? Jeśli nie to jesteś szczęściarą. Jednak jeśli tak pewnie stałaś się ofiarą ataku hakerów, problemów z którymś z pluginów lub może z serwerem. Nie ma nic gorszego niż w chwilę stracić coś nad czym się pracowało przez kilka lat.
Dziś pokażę Ci jak się przed tym ustrzec. Jak w prosty sposób, za pomocą darmowego plugina wykonać automatyczną kopię Twojego bloga.

Zobacz też wpis jak dać znać google o istnieniu Twojego bloga.

Wybór pluginu

Jest wiele darmowych pluginów za pomocą których możesz wykonać kopię ale ja pokażę Ci jak to zrobić na jednym wybranym, którego osobiście używam i polecam. Listę najpopularniejszych znajdziesz na końcu wpisu.

UpdraftPlus jest darmowym pluginem, oczywiście jeżeli chcesz możesz wykupić wersję pro ale mi podstawowa wersja w zupełności wystarcza. Dzięki niemu, zrobisz automatyczną kopię do Dropbox, Goolgle Drive, FTP i wielu innych.

Instalowanie pluginu

Plugin możesz pobrać ze strony https://wordpress.org/plugins/updraftplus/ na swój komputera następnie możesz go wgrać na serwer za pomocą klienta FTP lub przy użyciu panelu administracyjnego.
Jest też łatwiejszy sposób. Zaloguj się do panelu Twojego bloga, a następnie wejdź w menu Wtyczki -> Dodaj nową. W wyszukiwarce po prawej wpisz nazwę pluginu UpdraftPlus. Zainstaluj i aktywuj plugin UpdraftPlus WordPress Backup Plugin.

Dodanie wtyczki w Worpdress - Automatyczna kopia

Konfiguracja pluginu

Przejdź do Ustawienia -> UpdraftPlus Backups następnie w zakładkach pluginu wybierz Ustawienia.
Pierwszym krokiem jest zmiana w Harmonogramie kopii zapasowej plików oraz Harmonogramie kopii zapasowej bazy danych. Wybierz czas wykonania kopii zapasowej który najbardziej Tobie odpowiada. Wszystko zależy jak często umieszczasz wpisy na swoim blogu. Ja na razie wykonuję kopię co tydzień. Dobrze też mieć więcej niż jedną kopię na dysku.

Konfiguracja wtyczki UpdraftPlus Backups - Automatyczna kopia

Jak połączyć plugin UpdraftPlus z miejscem w którym chcesz przechowywać kopię

Zostań jeszcze w Ustawieniach pluginu. Poniżej ustawień dla harmonogramu jest możliwość Wyboru miejsca zdalnego przechowywania. W tym miejscu kliknij na ikonę w celu wyboru dysku. Ja przechowuję kopię na Dropboxie. Założyłam oddzielne konto tylko dla bloga. Mam wszystko w jednym miejscu więc wiem, że niczego przypadkowo nie nadpiszę. Możesz też wybrać bardzo popularny Google Drive. Ale pamiętaj, że ma on ograniczenie do 15 GB. Nie polecam jeżeli korzystasz z poczty podłączonej do tego dysku oraz jeśli masz bardzo dużego bloga. Kopie mogą się po prostu któregoś dnia nie zmieścić.

Wybranie miejsca zdalnego we wtyczce UpdraftPlus Backups - Automatyczna kopia
Po zapisaniu ustawień wyświetli Ci się pop up. Kliknij w link, który przekieruje Cię na stronę Dropboxa, zezwól na dostęp, żeby połączyć konto z pluginem.

Pop up połączenia wtyczki UpdraftPlus Backups z Dropbox - Automatyczna kopia

Gratuluję, teraz wystarczy tylko czekać na kopię która znajdzie się na Twoim DropBoxie.

Kopia bloga w Dropbox - Automatyczna kopia

Plugin utworzy folder Aplikacje a w nim podfolder UpdraftPlus.Com. W tym właśnie podfolderze umieści wszystkie kopie. U mnie wygląda to tak.

Lista popularnych pluginów do kopii dla WordPress.

Duplicator

Plugin Duplicator - Automatyczna kopia
Duplicator jest popularnym darmowym pluginem wykorzystywanym do migracji blogów/stron postawionych na WordPressie. Ale nadaje się również do wykonania kopii. Ma jeden minus nie ma możliwości wykonania automatycznej kopii musimy wykonać wszystko ręcznie.

BackWPup

Plugin BackWPup - Automatyczna kopia
BackWPup jest darmowym pluginem dzięki któremu wykonasz kompletną kopię Twojego bloga na wybrany dysk, ftp, email oraz Twój komputer. Obsługa pluginu jest bardzo prosta.

WordPress Backup to Dropbox

Plugin WordPress Backup to Dropbox - Automatyczna kopia
WordPress Backup to Dropbox to wtyczka do wykonania kopii bloga/strony ale tylko dla posiadaczy konta Dropbox. Instalacja i konfiguracja trwa dosłownie minutę. Cała kopia ląduje na Twoim koncie Dropbox.