Bardzo często dostaję pytania na temat różnicy między tagami a kategoriami w WordPressie. Więc spieszę się z wyjaśnieniem wam tego. Mogą wydawać się podobne, szczególnie ze względu na to jak są wyświetlane i używane na stronie ale mają bardzo różne zastosowanie.

Kategorie

Kategorie są wykorzystywane do definiowania ogólnych tematów na Twoim blogu. Wyobraź sobie kategorie jako spis treści albo rozdziały Twojego bloga. Pisząc bloga o tematyce kulinarnej Twoimi kategoriami mogą być dania główne, śniadania, przekąski itd.

W WordPressie są dwa sposoby dodawania kategorii:
Z głównego menu:
Wybierz z Głównego menu Wpisy -> Kategorie

tagi-vs-kategorie

W lewej części strony jest formularz, wypełniając go możesz dodać nową kategorię. Pamiętaj, żeby wpisać uproszczoną nazwę, ponieważ jest ona używana jako część adresu URL kategorii którą tworzysz.

Możesz tworzyć podkategorie. Najpierw utwórz główną kategorię, żeby można było dodać do niej bez problemu podkategorie. Przypisanie podkategorii wykonasz wybierając z rozwijanej listy Nadrzędny główną kategorię. Dlatego zaczęłaś od stworzenia głównej kategorii, żeby nie było problemu z przypisaniem do niej podkategorii.

W post edytorze:

tagi-vs-kategorie

Tworząc nowy post lub edytując istniejący możesz z prawego menu  wybrać kategorie z listy już instniejących. Masz możliwość również tworzenia nowych kategorii wybierając link Dodaj nową kategorię  a następnie wypełniając widoczne pola i klikając na przycisk Dodaj nową kategorię.

tagi-vs-kategorie

Tagi

Tagi są zazwyczaj wykorzystywane do dalszej analizy, bardziej szczegółowej niż kategorie. Tagi są indeksami, albo słowami klucz Twojego bloga. Dla autora bloga kulinarnego tagami mogą być np. kurczak, wołowina, wieprzowina.

Tak samo jak w przypadku kategori możemy dodać je na dwa sposoby.

Z głównego menu:

Wybierz z Głównego menu Wpisy -> Tagi

tagi-vs-kategorie

Z prawej strony panelu znajduje się lista utworzonych już tagów, natomiast w lewej części znajdują się pola dzięki którym stworzysz nowe tagi.

W post edytorze:

tagi-vs-kategorie

W części Tagi możesz dodać nowe poprzez wpisanie jego nazwy a następnie kliknięcie przyciski Dodaj. Masz też możliwość wybrania z listy istniejących tagów wybierając link Wybierz spośród najpopularniejszych tagów.

Kategorie i tagi są świetnym narzędziem do organizacji. Dzięki nim możesz pogrupować posty jak tylko chcesz. Ułatwi Ci to pracę z Twoim blogiem. Mają one także inne plusy, nie tylko organizacyjne. Pomagają czytelnikowi w lepszym, szybszym i sprawniejszym poruszaniu się na Twoim blogi. Łatwiej jest znaleźć treści którymi czytelnik jest zainteresowany.