Wielu nowych blogerów zastanawia się co wybrać Blogger czy WordPress. Każdy z nich ma swoje wady i zalety oraz jest wspaniałą platformą dla blogerów. Mam nadzieję, że ten wpis pomoże Ci w wyborze.

We wpisie mowa jest o platformie WordPress.org a nie o WordPress.com.

Porównanie WordPress.org z WordPress.com znajdziesz tutaj.

Blogger

Myślę, że najważniejszą cechą Bloggera jest to, że jest darmowy. Do utworzenia bloga wystarczy posiadać konto Google. Blogger oferuje platformę łatwą w obsłudze dla osób które nigdy nie miały styczności w programowaniem. Wszystko znajduje się na serwerze Google więc nie musimy się o nic martwić. Możesz zmieniać wygląd swojego bloga w czasie rzeczywistym, wgrywać na niego zdjęcia ze swojego konta Google. Blogger jest bezpieczną platformą odporną na różnego rodzaju ataki hakerów.

Wygląda super prawda? Jednak należy wspomnieć również o ograniczeniach Bloggera. Nie mamy możliwości wgrywania własnych widgetów, jesteśmy zdani tylko na te które oferuje nam Google. Ograniczona jest też wielkość bloga oraz miejsce na serwerze, jeżeli przekroczysz 1 GB musisz zapłacić za dodatkową przestrzeń. Właścicielem bloga jest Google co oznacza, że w każdym momencie nasz blog może zostać usunięty.

WordPress

WordPress jest bardziej kompleksowy. Potrzebny jest jednak serwer oraz domena aby otworzyć bloga. Jest to niestety kosztowne, musimy opłacić utrzymanie serwera oraz domeny.

WordPress oferuje nam 3 darmowe szablony. Możesz z nich skorzystać i dostosować do swoich potrzeb. Jeżeli chcesz mieć swój indywidualny szablon to niestety ale potrzebna Ci jest wiedza o HTML, CSS oraz PHP. Możesz również kupić już gotowy szablon. Inną opcją jest zlecenie programiście napisania dla Ciebie szablonu, ale niestety jest to już koszt kilkuset złotych.

Nawet jeżeli użyjesz gotowych szablonów możesz skorzystać z tysiąca różnych pluginów. Wedle życzenia darmowych lub płatnych. Wachlarz wyboru pluginów jest przeogromny od galerii po e-commerce. Jest również szeroki wybór pluginów do SEO.

WordPress jest też bardzo elastyczny. Nie musisz mieć na nim tylko bloga, możesz mieć również swoją stronę, portfolio a nawet sklep. A co najważniejsze to Ty jesteś właścicielem strony oraz zawartości.

Posiadając bloga na WordPressie musisz pamiętać o robieniu kopi strony w razie awarii serwera (co raczej nie zdarza się często ale lepiej dmuchać na ziemne). Musisz na własną rękę bronić się przed hakerami oraz posiadać choć podstawową techniczną wiedzę.

WordPress jest platformą dla osób bardziej doświadczonych, nie polecam go osobom początkującym. Ale jeżeli chcesz mieć bloga czy stronę na WordPressie możesz zatrudnić kogoś kto pomoże Ci z instalacją.

Blogger jest dobrym rozwiązaniem dla osób początkujących. Łatwy w obsłudze bez konieczności posiadania wiedzy na temat serwerów czy baz danych.

Wybór należy do Ciebie, Ty wiesz najlepiej czy wystarczy Ci to co ma do zaoferowania Blogger czy może chcesz czegoś więcej i wolisz WordPressa.