Własna domena na bloggerze

Prowadząc bloga na Bloggerze nie jesteś uwiązany z adresem adres-twojego-bloga.blogspot.pl, możesz zmienić go na własny adres nowa-domena-bloga.pl. Pokażę Ci w tym wpisie krok po kroku jak łatwa jest zmiana domeny na Bloggerze.

Zapraszam na post na temat plusów posiadania własnej domeny (tutaj).

Przed rozpoczęciem prac przed zmianą domeny musisz najpierw ją kupić. W tym wpisie pokażę zmianę adresu bloga na domenę wykupioną na nazwa.pl.

(W tekście w nawiasach podane są numery odpowiadające numerom na obrazkach)

Zmiana domeny na Bloggerze.

Zaloguj się do Twojego panelu na blogger.com. Następnie wejdź w Ustawienia(1) Podstawowe(2). Z prawej strony pod adresem Twojego bloga kliknij w + Ustaw dla swojego bloga URL uzyskany od innej firmy(3)

Panel administracyjny - Zmiana domeny na Bloggerze

Po kliknięciu w ten link w części Publikowanie pokaże się boks z miejscem na wpisanie nowego adresu Twojego bloga(4). Pamiętaj, że aby prawidłowo działał nowy adres musisz go wpisać razem z www np. www.nowadomena.pl.

Panel administracyjny - Zmiana domeny na Bloggerze

Po kliknięciu Zapisz(5) zobaczysz błąd “Nie mogliśmy zweryfikować Twoich uprawnień do tej domeny.”(6). Ale nie ma się czego obawiać. Poniżej wyświetlą się informacje(7) które będą Ci za chwile potrzebne więc nie odświeżaj strony a najlepiej gdzieś je sobie skopiuj.

Panel administracyjny - Zmiana domeny na Bloggerze

Konfigurowanie domeny wykupionej w nazwa.pl

Zaloguj się i wejdź do swojego panelu klienta na nazwa.pl. W kwadracie Twoje usługi wybierz domeny(1).

Panel klienta nazwa.pl - Zmiana domeny na Bloggerze

Przekieruje Cię to do strony z listą Twoich domen. Po prawej stronie wykupionego adresu wybierz konfiguruj(2).

Lista domen - Zmiana domeny na Bloggerze

Z listy konfiguracji domeny wybierz pozycję z końca listy Zaawansowana konfiguracja DNS(3).

Zaawansowane konfiguracje DNS - Zmiana domeny na Bloggerze

Zobaczysz ostrzeżenie(4), nie przejmuj się nim, kliknij przycisk Zmień(5). Jeżeli robisz to pierwszy raz, zobaczysz jeszcze jeden komunikat o włączeniu zaawansowanej konfiguracji DNS(6)  zatwierdź go przyciskiem Konfiguracja zaawansowana(7) następnie jeszcze raz wybierz Zmień w Zaawansowanej konfiguracji DNS.

Ostrzeżenie - Zmiana domeny na Bloggerze

Informacja o włączeniu zaawansowanej konfiguracji DNS - Zmiana domeny na Bloggerze

Zobaczysz listę z rekordami Twojej domeny, które zostaw bez zmian. Wybierz na samym dole okna Dodaj kolejny rekord(8).

Dodaj kolejny rekord - Zmiana domeny na Bloggerze

Klikając w ten przycisk dodaj 6 rekordów. Wypełnij je tak jak na grafice poniżej. W miejsce nowa-domena-bloga.pl wpisz swoją nową domenę(9). Wpisz cztery numery IP w kolumnie Wartość(10).

216.239.32.21

216.239.34.21

216.239.36.21

216.239.38.21

W przed ostatnim rekordzie w kolumnie Typ wybierz z listy rozwijanej CNAME(11) a w kolumnie Wartość ghs.google.com(12). W ostatnim wierszu wpisz ciąg cyfr i liter który pojawił Ci się podczas dodawania domeny w Bloggerze(13). Na koniec zatwierdź zmiany przyciskiem Zatwierdź(14).

Konfiguracja DNS - Zmiana domeny na Bloggerze

Wróć do Bloggera i zapisz jeszcze raz zmiany.

(Przekierowanie domeny może trwać nawet 72 godziny, więc błąd nadal może się pojawiać przez co nie uda się zmiana domeny na Bloggerze. Bądź cierpliwa i próbuj co jakiś czas zapisać zmiany).

Gratuluję jesteś teraz posiadaczem bloga z własną, oryginalną domeną!

Po zatwierdzeniu domeny na Blogerze warto ponownie przejść Ustawienia > Podstawowe i zaznaczyć checkbox przy tekście Przekierowanie z domeny nazwa-domeny.pl do domeny www.nazwa-domeny.pl. Łatwiej będzie trafić na waszego bloga z nową domeną, nie każdy zawsze wpisuje www przed adresem strony.

Udanego blogowania z nową domeną 🙂